Główne zalety komunikacyjnego ubezpieczenia NNW

Wypadek lub kolizja na drodze wiąże się nie tylko z uszkodzeniami aut. Zdarzenie może skutkować obrażeniami ludzi, w tym kierowcy oraz jego pasażerów. Aby zapewnić sobie wsparcie finansowe, w takich sytuacjach warto mieć wykupione ubezpieczenie NNW, czyli od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków. Co zwykle obejmuje tego typu polisa?

Trwały uszczerbek na zdrowiu

Ubezpieczenie NNW zabezpiecza przed skutkami obrażeń, jakie można doznać podczas podróży autem. Większość towarzystw ubezpieczeniowych podczas wypłaty odszkodowania bierze pod uwagę trwały uszczerbek na zdrowiu. Jest to definiowane jako nieodwracalna zmiana w organizmie, na przykład, utrata konkretnego narządu, pogorszenie wzroku lub ograniczenia związane z poruszaniem się.

Wysokość odszkodowania

Podczas kalkulacji odszkodowania firmy ubezpieczeniowe korzystają ze specjalnych tabel, które przypisują określony procent sumy ubezpieczenia do obrażeń ciała. Suma ubezpieczenia to maksymalna kwota możliwego do wypłaty wsparcia finansowego. Może dochodzić do 50 lub nawet 100 tysięcy zł. Wiele firm ustala, że koszty leczenia lub rehabilitacji mogą być pokrywane do 5% lub 10% sumy ubezpieczenia. Podobna sytuacja występuje w przypadku czasowej niezdolności do pracy lub konieczności hospitalizacji. Ubezpieczenie NNW może powodować wypłatę 1% procenta sumy ubezpieczenia za każdy dzień leczenia lub niezdolności do prowadzenia działalności gospodarczej. 

Rozszerzony zakres ochrony

Pełna suma ubezpieczenia jest zazwyczaj wypłacana w przypadku śmierci osoby poszkodowanej. W niektórych firmach ubezpieczenie NNW może być rozszerzone o wariant pozwalający na dostęp do lekarzy specjalistów lub szczegółowych zabiegów związanych z diagnostyką po wypadku drogowym. Odszkodowanie może być wypłacone po zakończeniu leczenia lub w trakcie hospitalizacji. Wiele zależy od wersji polisy wybranej przez kierowcę.

Działanie w Polsce i za granicą

Warto dodać, że ubezpieczenie NNW w większości przypadków obejmuje obrażenia, do których dojdzie nie tylko w trakcie podróży. Ochroną są objęte sytuacje takie jak wysiadanie lub wsiadanie do samochodu, postój na parkingu lub tankowanie paliwa. Niektóre polisy są ważne w granicach Polski, inne obowiązują także w innych krajach Unii Europejskiej.

Przed podpisaniem umowy zawsze warto zapoznać się z dokumentem zwanym Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Dzięki temu możemy być pewni, że ubezpieczenie NNW obejmie sytuację, które interesują nas najbardziej. W razie wątpliwości nie warto spieszyć się z decyzją o wykupieniu polisy, lecz skonsultować się z pracownikiem wybranej firmy ubezpieczeniowej.